Pielęgnacja obuwia to temat poruszany przez cały rok, jednak zimą, gdy nasze obuwie ma stały kontakt z wodą, śniegiem i solą, każda wskazówka na ten temat jest bardzo pomocna. Właściwa pielęgnacja i konserwacja obuwia podczas zimowych warunków pozwoli naszym butom przetrwać do kolejnego sezonu. Jak więc właściwie dbać o nasze obuwie w czasie zimy?
W tym artykule znajdziesz:
Jak czyścić buty skórzane?
Na rynku mamy wiele preparatów do czyszczenia butów, które pozwolą nam szybko pozbyć się nie tylko zabrudzeń z błota i roztopionego śniegu, ale i z soli, której nie tak łatwo się pozbyć.
Zwłaszcza zimą, gdy buty stale narażone są na zabrudzenia, powinniśmy dbać, by od razu po przyjściu do domu je wyczyścić, używając do tego odpowiednich preparatów. Na początek najlepiej sprawdzi się wilgotna ściereczka, którą zmywamy największy brud z powierzchni buta oraz
z podeszwy. Następnie sięgamy po odpowiednie dla danego buta preparaty.
Pamiętajmy, że inne środki czyszczące będziemy potrzebować do czyszczenia obuwia skórzanego, inne do skóry lakierowanej, a jeszcze inne do zamszu. Każdy but wymaga odpowiednich środków, a używanie tych niewłaściwych może go zwyczajnie zniszczyć.
Można skorzystać również z naturalnych rozwiązań i do czyszczenia buta użyć wody z octem. To doskonały sposób, by pozbyć się wszelkich zabrudzeń, również z soli. Po takim zabiegu powinno się posmarować buty olejem rycynowym, który odżywi skórę buta.
Polecamy: skórzane kozaki zimowe
Czyszczenie butów zamszowych
Gdy nasze buty wykonane są z zamszu, pojawia się problem. Bo jak wyczyścić buty zamszowe, gdy po zimowym spacerze są nie tylko przemoczone, ale i zabrudzone od soli? Do czyszczenia butów zamszowych należy używać jedynie specjalnie do tego przeznaczonych środków. Najlepiej sprawdzają się nanoimpregnaty oraz nanoimpregnaty z dodatkiem oleju. Nie należy używać preparatów do impregnacji i czyszczenia butów skórzanych, bo można zniszczyć zamsz.
Czym czyścić buty zamszowe? Doskonale sprawdzi się gumowa szczoteczka lub czysta, nieużywana gumka do gumowania ołówka.
W przypadku mocno zabrudzonych butów można użyć również szczoteczki do rąk i mydła, trzeba jednak pamiętać, że po wyschnięciu należy potrzymać buty nad lekko parującą wodą, by podniosły się włoski zamszu. Na koniec wystarczy delikatnie przetrzeć buty miękką szczoteczką i gotowe.
Jak pozbyć się soli z butów?
Zdecydowanie łatwiej usuniemy sól z butów, które zostały wcześniej właściwie zaimpregnowane. Wówczas wystarczy płyn czyszczący lub odsalacz. Trzeba wylać płyn na ściereczkę, przesmarować skórę i poczekać aż sól wykrystalizuje się i usunąć ją później twardą szczotką lub ściereczką.
Znacznie trudniej jest usunąć sól z butów, jeśli zapomnieliśmy o zabiegu impregnacji przed wyjściem z domu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie czyszczenie butów na mokro, używając ciepłej wody i specjalnego mydła do skóry, na przykład mydła do siodeł. Po dokładnym umyciu pozwalamy butom wyschnąć. Następnie czekamy aż sól wykrystalizuje się i będziemy mogli usunąć ją z buta.
Jak właściwie suszyć buty?
W zimie, gdzie na każdym kroku śnieg, lód i kałuże, nie trudno przemoczyć buty. Zdecydowanie trudniej jest je wysuszyć. Oczywiście nim zabierzemy się za suszenie, zawsze dokładnie je czyścimy i usuwamy wszelkie zabrudzenia.
Najczęstszym błędem, który popełniamy susząc buty, jest stawianie ich blisko kaloryfera lub grzejnika. Nic tak szybko nie zniszczy butów, jak duża dawka ciepłego powietrza. Przez zbyt szybkie wysuszenie obuwia skóra może stać się twarda, a nawet popękać.
Niestety proces suszenia musi przebiegać powoli i zawsze w temperaturze pokojowej. Dzięki temu nasze buty nie zdeformują się i nie powstaną na nich przebarwienia lub zacieki.
Niezwykłe właściwości skórki od banana i ziemniaka
Zimą równie istotne jak czyszczenie jest także pielęgnowanie obuwia. Do pielęgnacji butów skórzanych możemy użyć na przykład skórki od banana. Dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybiczym, antybiotycznym oraz enzymatycznym doskonale sprawdza się w wielu sytuacjach. Pocieranie butów skórką od banana pomoże szybko nadać im połysku, a przy tym doskonale odżywi skórę buta. Skórka od banana to także świetny sposób na impregnację buta i zabezpieczenie go przed działaniem wody i soli.
Podobnie sprawdza się ziemniak. Wystarczy przekroić go na pół i chwilę pocierać dwie połówki o siebie, tak by wytworzyła się delikatna piana. Następnie ziemniakiem smarujemy dokładnie powierzchnię buta. Po wyschnięciu wystarczy przetrzeć but czystą, suchą szmatką.
Do pielęgnacji obuwia możemy używać również cytryny, pomarańczy lub mleka. Produkty te, dzięki swojemu bogactwu cennych składników odżywią skórę buta i nadadzą mu połysk.
Właściwa impregnacja to podstawa
Impregnacja to nic innego, jak nasycanie materiałów odpowiednimi substancjami chemicznymi bądź pochodzenia naturalnego, w celu uzyskania powłoki, która podwyższy wodoodporność materiału zewnętrznego buta. Chodzi więc o to, by jak najlepiej zabezpieczyć powierzchnię buta przed wodą, śniegiem, błotem a przede wszystkim przed solą.
W okresie jesienno-zimowym o impregnacji musimy pamiętać przed każdym wyjściem z domu. Oczywiście jeśli położona wcześniej warstwa zabezpieczająca utrzymuje się na bucie, nie nakładamy kolejnej, gdyż nie ma takiej potrzeby. Preparatów impregnujących obuwie nie należy używać w zbyt dużej ilości.
Do wyboru mamy wiele preparatów, dopasowanych do różnego rodzaju powierzchni buta i podobnie jak w przypadku środków do czyszczenia należy właściwie dobrać preparat. Możemy również wybrać sposób, w jaki impregnat nałożymy na but:
- impregnacja butów pastą lub kremem z woskiem – do naniesienia wosku świetnie nada się miękka szmatka – okrężnymi ruchami rozprowadzamy impregnat na całej powierzchni buta, również w zakamarkach i mniej dostępnych miejscach, jak język, szwy lub miejsce, gdzie cholewka styka się z podeszwą,
- impregnacja obuwia za pomocą środków w sprayu – jest jeszcze łatwiejsza i polega na spryskaniu czystego buta preparatem trzymanym
w odległości 10-15 centymetrów. Operację taką najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu, - impregnacja preparatem posiadającym aplikator z gąbką – w tym przypadku wystarczy odkręcić korek, skierować buteleczkę aplikatorem w dół i lekko dociskając gąbkę do skóry, równomiernie nanieść warstwę ochronnej substancji.
Po każdej impregnacji pozostawiamy obuwie do wyschnięcia.
Polecamy: markowe buty damskie. Sprawdź nasze wyprzedaże!
Napisz komentarz