Arbuz jest królem lata. Rządzi dumnie o tej porze roku domagając się szczególnej uwagi. Niby można na niego trafić i w grudniu, ale wtedy trzeba w zakup wkalkulować rozczarowanie, bo pod skorupką zamiast słodkiego miąższu, może być mdły wiór. Latem to co innego. Arbuz przekonuje do siebie soczystością. Mocno czerwony w ponad 90 procentach składa się z wody. Świetnie zaspokaja pragnienie i dopasowuje się do wakacyjnych lekkich potraw. Arbuz czyści organizm z toksyn i dobrze wpływa na pracę serca. Wprawdzie ma niewiele kalorii, bo w 100 gramach zaledwie 30, to szybko podnosi stężenie cukru we krwi, bo ma dużo cukrów prostych. Nie powinni się objadać cukrzycy i ci, co walczą z kilogramami.Pozostali niech biegną po arbuza i wyszukają dla siebie najlepszy model. Do wyboru jest arbuz czerwony, żółty i pomarańczowy. Poszczególne odmiany różnią się nie tylko kolorem miąższu, ale i jego rodzajem. Czerwony ma najwięcej pestek i jest najsłodszy. Najlepiej nadaje się do napojów, deserów i sałatek. Żółty sprawdzi się w daniach wytrawnych, pojawia się często w dobrze przyprawionej kuchni azjatyckiej. Polubicie go za to, że ma niewiele pestek. Arbuz pomarańczowy delikatny miąższ pachnący miodem. Pestki są białe i miękkie.
W tym artykule znajdziesz:
Jak kupować arbuza?
Arbuza nie oceniamy po wyglądzie. Kolor skorupki niewiele bowiem nam zdradzi. Lepiej w nią…zastukać. Jeśli w odpowiedzi usłyszymy głuchy dźwięk – bingo. Trafiliśmy na dojrzały egzemplarz. Dobry arbuz powinien mieć zwarty, soczysty miąższ. Przechowywany po przekrojeniu na słońcu szybko wysycha i traci jędrność. Najlepiej trzymać go w chłodnym miejscu. Ciepło może też sprawić, że arbuz zgnije. Największy wyhodowany arbuz ważył 122 kilogramy i oczywiście trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Taki wyczyn był szczegółowo zaplanowany i realizowany pod ścisłą kontrolą rolników z farmy w amerykańskim Arkansas. Pod ich czujnym okiem wyrosły także dwa inne arbuzy giganty, które zapisały się na kartach księgi rekordów. Tymczasem przeciętny owoc waży zaledwie 5 kilogramów. Jeśli kupujemy go w całości, w domu po przekrojeniu odkryte części trzeba przykryć folią.
Co warto wiedzieć o arbuzie i jego właściwościach?
- Zimny arbuz fantastycznie chłodzi i zaspokaja pragnienie – warto mieć go pod ręką w czasie upałów. Dobrze smakuje podzielony na kawałki. Zmiksowany z lodem – jeszcze lepiej.
- Sałatki z arbuzem są idealne zamiast wakacyjnego obiadu. Arbuz wymieszany z innymi warzywami czy owocami nie traci swojej jędrności
- Pestki arbuza nie są szkodliwe – wręcz przeciwnie naukowcy uznają je za lekarstwo. Działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wspierają także walkę z zaparciami.
- Arbuz pomaga obniżyć ciśnienie krwi – zawarte w nim składniki aktywne korzystnie wpływają na układ krążenia
- Owoc ten działa moczopędnie – zaleca się spożywanie arbuza w przypadku infekcji układu moczowego
Przepisy z arbuzem w roli głównej
Sałatka z arbuza i fety
- 2-3 plastry arbuza
- 50 g twardego sera feta
- sok i skórka z limonki
- łyżka sezamu
- garść sałaty rukoli
- sól, pieprz
- szczypta chilli
- kilka listków tymianku
- łyżka oliwy
Arbuza pokroić w kostkę, wyjąć pestki. Fetę także pokroić. Sok i skórkę z limonki przełożyć do szklanki, wymieszać z oliwą i tymiankiem. Doprawić. Na talerzu ułożyć arbuza z fetą, posypać sezamem i rukolą. Polać sosem.Chłodnik arbuzowy z malinami
- 2 szklanki arbuza pokrojonego
- szklanka malin
- łyżeczka posiekanego chilli
- łyżka posiekanej bazylii
- sok z cytryny
Wszystkie składniki przełożyć do blendera i zmiksować na gładki krem. Porządnie schłodzić. Podawać w małych miseczkach lub szklankach z listkami bazylii i kroplą soku z cytryny.
Gazpacho z arbuza i pomidorów
- 2 szklanki pokrojonego arbuza
- 3 pomidory
- 100 g sera mozzarella
- cebula szalotka
- ząbek czosnku
- pieprz, sól
- garść świeżej bazylii lub oregano
- pół szklanki orzechów włoskich posiekanych
- sok z cytryny
Wszystkie składniki przełożyć do blendera i zmiksować. Dodać sok z cytryny i przyprawy. Schłodzić. Przelać do miseczek, każdą porcję posypać pokrojonym w plastry serem mozzarella, orzechami i świeżym liściem bazylii.
Koktajl z arbuza i kiwi
- szklanka arbuza pokrojonego w kostkę
- 2 kiwi
- kilka liści mięty
- sok z połowy cytryny
- kilka kostek lodu
Owoce obrać, pokroić, zmiksować z miętą i sokiem z cytryny oraz lodem.
Przepis na sorbet arbuzowy
- kilogram arbuza
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżki wody
- łyżka soku z cytryny
- łyżka ekstraktu z wanilii
Arbuza obrać, wypestkować. W garnku zagotować wodę, sok z cytryny, dodać cukier i gotować na małym ogniu aż powstanie gęsty syrop. Przestudzić. Arbuza zmiksować na gładki mus, wymieszać z chłodnym syropem. Masę przełożyć do foremek na lody lub pudełka i zamrażać przez co najmniej 4 godziny. Jeśli sorbet robiony jest w pudełku, co godzinę trzeba go przemieszać.
Grzanki z serem kozim i arbuzem
- 2 kromki razowego pieczywa
- 4 plastry sera koziego
- kilka listków świeżego tymianku
- łyżeczka miodu
- łyżeczka octu winnego
- łyżka oliwy
- mały ząbek czosnku
- pieprz
Miód rozpuścić, wymieszać z octem. Chleb posmarować oliwą i startym czosnkiem. Ułożyć na nim plastry sera koziego. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i zapiekać około 10 minut, do czasu aż chleb będzie chrupki, a ser miękki. Arbuza drobno posiekać i wymieszać z tymiankiem. Owoce ułożyć na gorącym serze, posypać pieprzem i polać sosem z miodu.
Napisz komentarz