Jesienne dni, pełne kolorów, słońca i orzeźwiającego powietrza zachęcają do aktywności i spędzania czasu całą rodziną. Jak zorganizować sobie wspólnie dzień o tej porze roku i jakie jesienne sporty sprawdzą się najlepiej? Zobacz, jak aktywnie spędzać czas z rodziną jesienią.
W tym artykule znajdziesz:
Jak się ubrać na jesienny wypad w góry
Nasze góry pięknie wyglądają jesienią i jest to doskonała pora roku, by zorganizować wycieczkę w góry dla całej rodziny. Polska jesień potrafi być bardzo ciepła, a pogoda w górach, wbrew pozorom właśnie jesienią jest najbardziej stabilna. Oczywiście zawsze musimy być przygotowani na zmianę warunków atmosferycznych i odpowiednio się ubrać.
Sprawdzą się na pewno kurtki softshell. Jest to rodzaj tkaniny, która ma za zadanie przede wszystkim chronić przed wychładzającym działaniem wiatru. Jednocześnie wyróżnia się on wysoką oddychalnością, czyli zdolnością do odprowadzania pary wodnej produkowanej przez naszą skórę podczas wysiłku. Kurtka softshell dla dziecka powinna być lekka, ale i podszyta polarem. Kurtki typu softshell najczęściej nie są podszyte ocieplaną warstwą, jednak w przypadku dzieci warto poszukać takiego modelu, który nie tylko ochroni przed wiatrem i wilgocią, ale również ogrzeje.
Oprócz odpowiedniej kurtki będą nam potrzebne również buty trekkingowe dla dziecka oraz pozostałych członków wycieczki. Bez nich wędrówka w góry byłaby bardzo trudna a nawet niebezpieczna. W okresie jesienno-zimowym najlepiej sprawdzą się wysokie buty trekkingowe. Wyższa cholewka połączona z solidnym systemem sznurowań dba o amortyzację stopy i kostki. Wykonanie ze skóry naturalnej sprawia, że buty są trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz czy śnieg. Tekstylne wnętrze natomiast zadba o wsparcie stopy i odpowiednią cyrkulację powietrza.
Warto zainwestować w tego typu obuwie, zwłaszcza, że sprawdzi się ono nie tylko podczas górskich wędrówek. Buty trekkingowe będą odpowiednie na jesienne spacery oraz codzienne użytkowanie. Są wygodne, ciepłe, oddychające i posiadają antypoślizgową podeszwę, nie ma lepszych butów na jesień.
Polecamy również:
Zaplanuj trasę wycieczki
Gdy już zadbamy o odpowiedni ubiór, warto pomyśleć o trasie wycieczki. Doskonałym miejscem na rodzinne wypady jesienią są Góry Stołowe. Położone w łańcuchu Sudetów Środkowych, niedaleko Wałbrzycha i Kudowy-Zdroju. Ich wysokość nie przekracza 1000 m n.p.m., a najwyższy szczyt Szczeliniec Wielki mierzy 919 m n.p.m. Dzięki temu wędrówki po skalistych szlakach nie wymagają dużych nakładów energii i nawet dzieci będą radziły sobie na szlaku. Znakiem rozpoznawczym Gór Stołowych są Błędne Skały, położone w Parku Narodowym Gór Skalistych. Warto umieścić je na swojej trasie wycieczki, ponieważ są niezwykle piękne, a dotarcie do nich nie jest wcale trudne.
To właśnie tam twórcy słynnego cyklu filmów „Opowieści z Narnii” nakręcili część zdjęć. Inne atrakcje, które można podziwiać w tym rejonie, to z pewnością Skalne Grzyby i Radkowskie Skały, czyli wielkie skalne formy, a także Łężyckie Skałki. Jest to rozległa górska łąka, położona na całej powierzchni Rogowej Kopy, z której można podziwiać piękne widoki.
Pamiętajmy, by jesienne wędrówki nie były zbyt długie, zwłaszcza gdy planujemy je razem z dziećmi. Warto zawsze zabrać ze sobą kanapki i termos z ciepłą herbatą oraz zadbać o to, by na trasie znajdowało się schronisko, w którym będziemy mogli zjeść ciepły posiłek, ogrzać się i odpocząć przed dalszą drogą.
Jak przygotować się na wycieczkę rowerową jesienią
Nie tylko wycieczki w góry są doskonałym sposobem na aktywne spędzanie czasu jesienią. Dużo frajdy sprawią także rodzinne wycieczki rowerowe. Oczywiście planując taką przejażdżkę trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiedni strój.
Na rowerze musi nam być wygodnie, dlatego wybieramy kurtki sportowe, które nie będą krępowały nam ruchów. Nie muszą być wcale grube, ponieważ będziemy cały czas w ruchu. Warto jednak zadbać o to, by chroniły przed wiatrem. Wspomniane kurtki softshell sprawdzą się idealnie, ponieważ są lekkie i chronią przed zimnymi podmuchami.
Planując trasę wycieczki wybieramy tylko szlaki rowerowe, ponieważ wówczas zapewnimy bezpieczeństwo nawet najmłodszym uczestnikom, co byłoby trudne na ruchliwej drodze. Szlaki rowerowe mają jeszcze inne plusy, wspaniałe widoki, które sprawiają, że podróż staje się jeszcze przyjemniejsza.
Trasę rowerową możemy zaplanować w taki sposób, by dodatkowo zwiedzić piękne miejsca. Sprawdzą się na pewno malownicze trasy w Karpatach, zarówno w górach, jak i dolinach. Zacząć można od Nowego Sącza, skąd przejedziemy Doliną Popradu aż do Spisza. Trasa może wieść także przez Lubownię, Bardiów, Svidnik, Komańczę, a kończy się w miejscowości Wetlina. Po drodze odwiedzić można piękny zamek w Starej Lobowni, malowniczy Bardiów ze śladami kultury węgierskiej i kąpieliskami termalnymi czy cerkiewki w słowackim Svidniku. Dodatkową atrakcją tej trasy są kulinarne doznania, między innymi tradycyjny węgierski langosz z pastą czosnkową, którego zjeść możemy w Bardiowie.
Podobne trasy znajdziemy w centralnej Polsce na Mazowszu i w Górach Świętokrzyskich, gdzie znajduje się piękna, 118-kilometrowa wyprawa rowerowa z okolic Skarżyska Kamiennej do Dęblina oraz na północy, gdzie trasa rozpoczyna się na „polskim biegunie zimna” czyli w Suwałkach, a kończy w malowniczej Puszczy Białowieskiej.
Jazda na rowerze to sama przyjemność i można cieszyć się nią całą rodziną, zwłaszcza, że w Polsce mamy wiele przepięknych tras rowerowych, które jesienią przybierają jeszcze więcej kolorów i pełne są magicznego jesiennego uroku.
Polecamy damskie akcesoria rowerowe
Nartorolki – sposób na aktywny jesienny dzień
Mniej popularny, jednak bardzo przyjemny sport dla całej rodziny, który umili niejeden jesienny dzień to także nartorolki. To alternatywa dla nart biegowych na czas, kiedy nie ma śniegu. Dzięki jeździe na nartorolkach ćwiczymy wszystkie główne grupy mięśni, korzystnie oddziałujemy także na układ krążenia i równowagi. Kolejną zaletą tego sportu jest jego uniwersalność. To dyscyplina dla osób w każdym wieku o różnej kondycji. Każdy może spróbować, choć poruszanie się na nartorolkach wymaga pewnej sprawności. Łatwiej na pewno będzie osobom, które miały już styczność z tradycyjnymi rolkami, chociaż technika jazdy nieco się różni, to jednak z utrzymaniem równowagi nie będzie już problemu.
Potrzebny do tej jesiennej aktywności sprzęt to nartorolki zbudowane z szyny i kółek, zamontowane do nich wiązania, buty biegowe oraz kijki. Niezbędne dla bezpieczeństwa są oczywiście ochraniacze i kask, a dla miłego spędzenia czasu pozytywne nastawienie.
Sporty jesienne to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu z całą rodziną. Trzeba jedynie pamiętać, by odpowiednio się ubrać i zabrać ze sobą dobry humor.
Napisz komentarz