Żyjemy w czasach, w których troska o środowisko naturalne jest obowiązkiem każdego człowieka, niezależnie od jego wieku. Skażenie ziemi, zanieczyszczenie wód i rozprzestrzeniający się smog stanowią chleb powszedni dużych i małych, wpływając na nasze życie w wielu aspektach.
Właśnie dlatego tak ważna jest edukacja eko i uświadamianie najmłodszym konieczności dbania o świat, który ich otacza. Międzynarodowy Dzień Ziemi, który przypada na 22 kwietnia, jest świetną okazją, by w sposób zabawny i interesujący zaznajomić dzieci z problematyką eko. Jak w sposób atrakcyjny i pouczający spędzić z przedszkolakiem tegoroczny Dzień Ziemi? Mamy kilka pomysłów.
W tym artykule znajdziesz:
Plastyka i geografia w jednym? Czemu nie!
Aktywności dobieramy przede wszystkim do wieku dziecka. Najmłodsi z pewnością będą zadowoleni, mogąc pomalować lub wykleić szablon Ziemi naszkicowany wcześniej przez nas. Do wykonania tego zadania przydadzą się różne akcesoria piśmiennicze, takie jak mazaki, kredki, farby, a także plastelina lub papier kolorowy. Warto postawić również na zabawki kreatywne w postaci kolorowych taśm, naklejek, czy koralików do prasowanek.
Przed rozpoczęciem malowania tłumaczymy dziecku, które miejsca na planecie powinny być niebieskie, a które zielone i dlaczego. Juniorom możemy powierzyć trudniejsze zadanie polegające na pokolorowaniu na brązowo tych miejsc, w których znajdują się pasma górskie. Oprócz kreatywnej zabawy kolorowanie planety Ziemi będzie dla przedszkolaka także świetną lekcją geografii, dzięki której będzie mógł zapoznać się z nazwami kontynentów i oceanów.
Recykling – w trosce o nasz wspólny dom
Segregacja odpadów to jeden z najłatwiejszych sposobów na przysłużenie się naszej planecie. Już kilkulatek jest w stanie zrozumieć, że nie można wyrzucać wszystkich śmieci do jednego kosza. Idee recyklingu możemy przekazać za pomocą zabawy, do której stworzenia potrzebne nam będą jedynie podstawowe akcesoria szkolne.
Wycinamy z brystolu i kolorujemy cztery kwadraty odpowiadające różnym koszom na śmieci (plastik, szkło, karton, odpady organiczne) oraz przygotowujemy rysunki różnych rodzajów śmieci, np. butelka po mleku, obierki z ziemniaków, rolka po papierze toaletowym itd. Zadaniem dziecka jest połączyć dany odpad z odpowiednim koszem na śmieci. Po rozwiązanej łamigłówce możemy zaproponować dziecku przyklejenie pogrupowanych elementów na arkuszu papieru i stworzenie w ten sposób „ekologicznej ściągi”.
Wycieczka pełna przygód
Jednak Dzień Ziemi to nie tylko zabawy w domowym zaciszu. Świetnym pomysłem na spędzenie święta naszej planety jest wycieczka do lasu połączona z różnymi aktywnymi zabawami. Możemy przygotować dziecku listę „skarbów”, które oferuje nam nasza planeta i rzucić wyzwanie odnalezienia wszystkich znajdujących się w zestawieniu. Mogą to być kamyki w różnych kolorach, patyki o określonym kształcie, czy listki konkretnego drzewa.
Nie rezygnujmy ze spaceru, nawet jeśli pogoda nie dopisuje. Kwiecień potrafi być kapryśny, jednak niska temperatura lub deszczyk nie powinny nas zniechęcać do ekologicznych wycieczek. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie okrycia wierzchnie, np. poncza i peleryny w przypadku mżawki, kurtki funkcyjne w przypadku wiatru i odpowiednie obuwie sportowe, jeśli w lesie spodziewamy się błota. Szeroki wybór odzieży outdoorowej dla dużych i małych znajdziesz w outlecie limango. U nas kurtki, płaszczyki i nieprzemakalne buty po niesamowicie atrakcyjnych cenach!
Mały ogrodnik w służbie planety
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przydomowego ogródka, możemy urządzić z dzieckiem popołudnie sadzenia roślinek. Mogą być to kwiatki kupione na bazarze, niewielkie drzewka, a nawet szczypiorek. Wyjaśnijmy, jaką rolę odgrywają drzewa i kwiaty w naszym ekosystemie i co możemy zrobić, by chronić rośliny na co dzień. Intensywne prace w ogrodzie sprawiają, że dziecko łatwo się poci i może ulec przewianiu. Aby uniknąć ewentualnych chorób, dobrze jest ubierać maluchy w oddychające koszulki i topy funkcyjne, które odprowadzają wilgoć i nie pozwalają na wyziębienie małego organizmu.
Pyszności dla ekobohatera
Po dniu pełnym wrażeń, małym i dużym przyda się porządny zastrzyk energii w postaci pełnowartościowego posiłku i smacznego deseru. W Dniu Ziemi postawmy na wspólnie przygotowaną wegetariańską kolację. Pomysłów jest bez liku: od faszerowanych warzyw, przez bogate sałatki warzywno-serowe, po risotta i kaszotta.
Jeśli maluchowi wystarczy siły, możemy zaproponować mu wspólne przyrządzanie ciasteczek w kształcie słoneczek lub kwiatów. Zdecydujmy się na składniki eko, np. jajka od szczęśliwych kur, czy naturalne barwniki spożywcze i wyjaśnijmy dziecku różnicę między produktami standardowymi a tymi ekologicznymi. Pieczenie słodkości wspólnie z rodzicami to jedna z ulubionych dziecięcych aktywności. Połączmy więc przyjemne z pożytecznym i wykorzystajmy moment rodzinnego pichcenia do przekazania ważnej, proekologicznej wiedzy.
Dzień Ziemi to dobry punkt wyjścia do zapoznawania przedszkolaka z problematyką eko. Pamiętajmy jednak, że dbać o planetę należy nie tylko od święta. Zielone działania powinny stać się naszymi nawykami. Dzięki nim dziecko nauczy się odpowiedzialności za miejsce, w którym żyje i za ludzi, którzy go otaczają.
Napisz komentarz