Dolegliwości ciążowe, nawet te, które mieszczą się w granicach normy, potrafią uprzykrzyć życie niejednej kobiety w stanie błogosławionym i znacznie obniżyć komfort jej życia. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają złagodzić niewygody charakterystyczne dla tego wyjątkowego czasu. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży są jednym z nich!
W tym artykule znajdziesz:
Sport to zdrowie – także w ciąży!
Ciało kobiety w ciąży zauważalnie się zmienia, wystawiając na ciężką próbę układ mięśniowo-szkieletowy, krwionośny, oddechowy oraz immunologiczny. Następuje znaczny przyrost masy ciała, często pojawiają się bóle i dyskomfort. Niektóre kobiety, będąc przy nadziei, pozwalają sobie na słodkie lenistwo i dogadzają wszelkim swoim zachciankom. Pójście za intuicją własnego ciała jest z pewnością godne pochwały, jednak aktywność fizyczna w ciąży oraz dbanie o ogólną sprawność ruchową jest nie mniej istotnym elementem przygotowania do porodu.
Sport uprawiany w sposób odpowiedzialny i z zastosowaniem się do zaleceń lekarskich przynosi przyszłym mamom szereg korzyści. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim większą siłę mięśniową oraz wydolność oddechową, pozbycie się zaparć i poprawę ruchomości stawów. Ćwiczenia dla ciężarnych pozwalają także utrzymać wagę pod kontrolą, zapobiegają cukrzycy, a także łagodzą bóle kręgosłupa. Jednak nie każda aktywność fizyczna będzie odpowiednia dla kobiet brzemiennych. Jakie ćwiczenia w ciąży są dozwolone, a jakich należy unikać?
Ćwiczenia dla ciężarnych na każdy trymestr
Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę i upewnij się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania wybranej przez Ciebie dyscypliny.
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży będą różniły się w zależności od trymestru. Na samym początku ciąży, kiedy istnieje największe ryzyko poronienia, należy wyjątkowo dbać o siebie i unikać jakiegokolwiek przeciążania organizmu. Zamiast intensywnych treningów cardio lepiej postaw na spokojny spacer lub pływanie, które rozluźni mięśnie i pomoże Ci uporać się z obrzękami kończyn.
W drugim trymestrze powinnaś zadbać o postawę, przekonasz się, że zaczyna ona dawać o sobie znać, ponieważ wyraźnie zmieniło się położenie środka ciężkości, a Twoja waga wzrosła. Zapomnij więc o narciarstwie, rolkach, rowerze, czy łyżwach, a więc wszelkich ćwiczeniach, które wymagają utrzymania równowagi i zwiększają ryzyko upadku. Ćwiczenia dla ciężarnej nie powinny angażować mięśni brzucha ani być zbyt wyczerpujące. Zbawienna okaże się natomiast joga dla kobiet w ciąży, dzięki której poznasz różne techniki oddechowe, co z pewnością pomoże w trakcie akcji porodowej.
W trzecim trymestrze ćwiczenia dla kobiet w ciąży skupiają się na rozluźnieniu bardzo już obciążonych mięśni grzbietu i wzmacnianiu mięśni dna miednicy. Unikać należy wszelkich podskoków, gwałtownych ruchów i przesadnego forsowania organizmu. Jeśli czujesz zmęczenie – po prostu odpocznij. Jeśli nie jesteś pewna, czy dobrze wykonujesz dane ruchy, zainwestuj w karnet na specjalistyczne zajęcia dla kobiet w ciąży prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów.
Wygoda i bezpieczeństwo przede wszystkim!
Aktywność fizyczna w ciąży wymaga także dostosowania ubrania i akcesoriów do nowych potrzeb organizmu. Obcisłe topy i ultrakrótkie szorty nie są już wymarzonym strojem na siłownię, to zrozumiałe. Zmieniające się ciało domaga się przede wszystkim wygody i komfortu, a Twoim zadaniem jest zapewnienie mu tych udogodnień. Bluzki z lejącego się materiału, miękkie topy na szerokich ramiączkach i elastyczne legginsy będą strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o sportowe zajęcia dla kobiet w ciąży. Z kolei spodenki z gumką i lekkie tuniki będą idealne na spokojne spacery. Wybieraj oddychające, naturalne tkaniny i elastyczne włókna, które pozwolą Ci czuć się swobodnie i pewnie.
Oprócz ubrań warto zadbać także o wygodną torbę lub plecak, które zapewnią optymalne rozłożenie ciężaru na plecach oraz umożliwią komfortowy transport najpotrzebniejszych akcesoriów. Ciekawe inspiracje znajdziesz na stronie internetowej Limango. W niewielkiej kwocie nabędziesz tam wymarzone akcesoria i dodatki, które świetnie uzupełnią sportowy look. Pamiętaj! W czasie ciąży należy unikać noszenia przedmiotów zbyt ciężkich, tj. powyżej 5 kg. Do torebki lub plecaka pakuj więc jedynie ulubiony strój sportowy i butelkę wody.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Nie ulega wątpliwości, że uprawianie sportu podczas ciąży pozytywnie wpływa na ciało kobiety, zwiększając szansę na bezproblemowy przebieg porodu i skracając czas rekonwalescencji już po nim. Aktywność fizyczna w ciąży, oprócz zapewnienia przyszłym mamom wielu korzyści natury fizycznej, przekłada się także na wyraźną poprawę ich humoru, jako że powoduje wzrost poziomu endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Co więcej, sport zapewnia przyszłym mamom poczucie większej niezależności oraz kontroli nad zmieniającym się ciałem, pomaga zrelaksować się i zachować równowagę psychiczną, tak ważną w tym szczególnym okresie.
Napisz komentarz