Kiedy w 1932 roku Ole Kirk Chirtiansen w małej duńskiej miejscowości Billund zakładał swoją firmę zabawkarską nie miał pojęcia, że ponad 70 lat później jego klocki będą jedną z najpopularniejszych zabawek na całym świecie. Lego to nie tylko klocki, ale też ubrania, gry planszowe i komputerowe, książki, gadżety, a nawet pełnometrażowy film, który w tym roku trafił do kin.
Dwa lata później firma Christiansena przyjęła nazwę Lego, która jest skrótem od duńskiego zwrotu”Leg godt” czyli baw się dobrze. Nie produkowała wtedy jeszcze klocków, które dziś znamy pod tą nazwą. W pierwszych latach swojej działalności produkowała zabawki drewniane, a w 1947 roku rozpoczęła produkcję zabawek ze sztucznego tworzywa. Pierwszy rodzaj klocków, łączących się ze sobą za pomocą wypustek i gniazd powstał w 1949 roku, a dziewięć lat później Lego opatentowało ten sposób łączenia klocków, którym kolejne pokolenia bawią się do dziś.
Dom z Lego
Trudno powiedzieć, co można zbudować z lego, bo dla miłośników tej zabawki ograniczeniem jest chyba tylko wyoboraźnia. Firma każdego roku wypuszcza nowe zestawy, które umożliwiają budowanie: domów, obiektów, pojazdów, kolejek. Są też serie dedykowane filmom i bajkom (np. Hobbit i Wojownicze Żółwie Ninja), a także zestawy kolekcjonerskie (np. seria Architecture) i klocki, które umożliwiają budowanie sterowanych robotów.
Prawdziwy miłośnicy klocków nigdy nie wyrastają z Lego. Autorzy brytyjskiego programu „Toy Stories”, którego zadaniem jest pokazanie zastosowania zabawek w realnym świecie, w malowniczym hrabstwie Surrey wybudowali prawdziwy, dwupiętrowy dom zbudowany z klocków. W jego budowę zaangażowało się 1200 ochotników, którzy pomagali w tworzeniu poszczególnych elementów konstrukcji. Dom był wyposażony w meble z Lego, a do całego projektu wykorzystano ponad 3 miliony klocków.
Świat inspirowany Lego
Nie tylko kolekcjonerzy i dzieci sięgają po klocki Lego. Klocki są chętnie używane przez twórców biżuterii i projektantów mody. Na pokazach można było oglądać czapki z Leog, suknię ślubną z klocków, a w różnych manufakturach rękodzielniczych można trafić na kolczyki, spinki do mankietów, obudowy do telefonu zrobione z klocków, albo zawierające ich elementy.
W duńskim Billund, w Niemczech i w USA powstały parki rozrywki Legoland, gdzie od rana do wieczora można podziwiać atrakcje związane ze światem LEGO. W samym centrum Berlina można odwiedzić Legoland Discovery Center, w którym można wziąć udział w pracach fabryki klocków, obejerzeć film 4D z udziałem ulubionych bohaterów, czy podszkolić swój warsztat Ninjago na Spinjitzu Training Camp.
Lego wear
Prawdziwi miłośnicy Lego mogą mieć swoje ulubione klocki zawsze przy sobie, nie tylko w kieszeni. LEGO WEAR to kolekcja ubrań, w których każdy detal został starannie zbudowany. Zupełnie jak z klocków 🙂 Wyjątkowo trwałe nadruki, doskonałe tkaniny, dobrej jakości odszycie – marka zadbała, by ulubieni bohaterowie LEGO mogli towarzyszyć dzieciom i młodzieży jak najdłużej.
Więcej ubrań Lego wear możecie znaleźć w outlecie limango.
Comment
Kocham Lego