Zima to czas, w którym robimy większe domowe porządki, ale niejednokrotnie planujemy również remonty i aranżacje wnętrz na nadchodzący rok. Podpowiadamy, jak funkcjonalnie urządzić kuchnię, żeby służyła na lata!
W tym artykule znajdziesz:
Ergonomiczna kuchnia – spotkajmy się tu wszyscy!
Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w cały domu. Tutaj najczęściej spotykamy się na wspólne posiłki, przyrządzamy potrawy dla najbliższych i po prostu rozmawiamy. Nie od dziś wiadomo, że podczas domowych imprez, najciekawsze dyskusje zawsze toczą się w kuchni! Zatem nawet najmniejsza kuchnia powinna być ergonomiczna, aby pomieścić odpowiednie konfiguracje mebli, sprzętów AGD do kuchni, a także przebywających w niej osób.
Trójkąt roboczy, czyli rozstawienie sprzętu AGD w kuchni
Jest jeden podstawowy schemat, wedle którego można ergonomicznie rozmieścić sprzęt AGD – to tzw. trójkąt roboczy. Wierzchołkami tego trójkąta są:
- zlew kuchenny,
- lodówka,
- płyta grzewcza.
Pomiędzy wymienionymi sprzętami powinny znajdować się powierzchnie blatów roboczych, na których można przygotowywać produkty i półprodukty spożywcze. Kształty pomieszczeń mogą być bardzo różne, ale zawsze warto zadbać o to, żeby nasza kuchnia stała się jak najbardziej ergonomiczna, gdyż to ułatwi cały proces przygotowywania posiłków. Jeśli masz bardzo dużą kuchnię, pamiętaj o tym, żeby ramię od zlewu do lodówki oraz ramię od zlewu do płyty grzewczej miało nie więcej niż 210 cm, z kolei ramię pomiędzy lodówką a płytą nie powinno przekraczać 270 cm.
Dobrym rozwiązaniem przy większych pomieszczeniach będzie zainstalowanie wyspy kuchennej, stołu lub barku roboczego, które będą świetnymi pomocnikami podczas przygotowania posiłków.
Pierwszy wierzchołek trójkąta – lodówka
Pytanie o to, jak urządzić kuchnię, często spędza nam sen powiek i nic w tym dziwnego. Ale spokojnie, zacznijmy od początku, czyli od lodówki. Wśród sprzętu AGD do kuchni, lodówka zajmuje bardzo wysoką lokatę. Warto ustawić ją w niedalekiej odległości od wejścia, nieopodal blatu roboczego. Codzienne wypakowywanie zakupów i umieszczanie ich na półkach lodówki z pewnością będzie przebiegało sprawniej. Odległość między lodówką a zlewem kuchennym powinna być nie większa niż 200 cm.
Drugi wierzchołek trójkąta – zlew kuchenny
Kolejnym wierzchołkiem trójkąta powinien być zlew kuchenny. Pomiędzy tymi dwoma punktami będziemy kursować z warzywami, owocami czy mięsem do mycia. Z jednej lub drugiej strony zlewu powinien znajdować się główny, duży blat roboczy. Zalecana długość blatu roboczego to nie mniej niż 60 cm. Wiadomo, że im więcej na nim miejsca, tym wygodniej będzie nam się przygotowało np. przekładanym kremami tort czy wieloskładnikowy gulasz dla całej rodziny.
Trzeci wierzchołek trójkąta – płyta grzewcza
Ostatnim etapem przygotowania potraw jest ich obróbka termiczna, zatem trzeci wierzchołek trójkąta roboczego to będzie oczywiście płyta grzewcza i/lub piekarnik. Jeśli masz taką możliwość, umieść obok płyty nieduży kawałek blatu, który z pewnością przyda ci się podczas nakładania posiłków na talerze, roszad z przykrywkami i przyborami do mieszania, nabierania i nakładania dań. Coraz częściej w naszych kuchniach decydujemy się na piekarnik w zabudowie słupkowej. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie musimy schylać się i dźwigać ciężkich brytfann z dolnej części piekarnika. Piekarnik w zabudowie słupkowej może być umieszczony obok płyty grzewczej, co w znacznym stopniu usprawni proces gotowania.
Akcesoria do przechowywania w ergonomicznie urządzonej kuchni
Odpowiednie rozmieszczenie akcesoriów do przechowywania, tj. koszy na owoce, pudełek z płatkami, ryżem czy kaszą, a nawet kosza na śmieci, również wpłynie na wygodę korzystania z kuchennej przestrzeni. Zadbaj o to, aby wszystkie pojemniki z produktami, z których korzystasz codziennie znajdowały się jak najbliżej blatów roboczych. Zobaczysz, że praktyczne rozmieszczenie przedmiotów zawsze będzie przeważało na funkcją dekoracyjną, ponieważ wygoda w kuchni, to podstawa dobrego gotowania!
Napisz komentarz