Idealnie dopasowany biustonosz to taki, który ładnie zbiera piersi, lekko unosi je do góry i utrzymuje stabilnie w miejscu. Wydaje się to oczywiste, ale jak go odnaleźć wśród wielu fasonów i rozmiarów? Podpowiadamy, jak dobrać biustonosz do kształtu i rozmiaru piersi.
W tym artykule znajdziesz:
Rodzaje biustonoszy
Biustonosz powinien być zawsze idealnie dobrany do kondycji piersi i ich rozmiaru, ale nie tylko. Powinniśmy dopasować go również do okazji oraz planowanego ubioru. Inny rodzaj biustonosza ubierzemy przecież na wieczorne wyjście, gdzie założymy wystrzałową sukienkę, a inny na siłownię, gdzie cały czas będziemy w ruchu. Co wyróżnia więc poszczególne modele:
- push up – zadaniem tego biustonosza, jak sama nazwa wskazuje, jest uniesienie biustu w górę, dzięki czemu wydaje się on pełniejszy, a wszystko za sprawą budowy miseczek. Są osadzone bardzo blisko siebie, dzięki czemu zbierają biust i optycznie go powiększają. Dodane we wnętrzu miseczki odpowiednio wyprofilowane wypełnienie nadaje piersiom ładny kształt i delikatnie je unosi.
- bardotka – to w całości usztywniany biustonosz. Model ten wyróżnia się brakiem ramiączek i tym, że dzięki specyficznej budowie pięknie eksponuje biust. Biustonosz bardotka idealnie sprawdzi się przy sukienkach lub bluzkach
z głębokim dekoltem. - do dekoltów w szpic – ten model, zwany również „plunge” powstał specjalnie do dekoltów w szpic. Posiada on bardzo niski mostek, a środek między miseczkami uformowany jest w literę V, dzięki czemu nie widać go nawet przy większym dekolcie w szpic.
- pełny, zabudowany – nazywany również full-cup, to model zasłaniający całe piersi. Miseczki tego modelu skrojone są z dwóch do pięciu części, doskonale podtrzymują biust i nadają mu okrągły kształt.
- balkonetka – stanik średniozabudowany, którego górna linia krawędzi zbliża się do poziomu, lecz nie jest całkiem pozioma. Balkonetki nadają się do szerszych, ale niezbyt głębokich dekoltów.
- niskozabudowany – zwany inaczej half-cup, to model stworzony z myślą o głębokich dekoltach. W takiej bieliźnie miseczki sięgają mniej więcej do połowy piersi. Jeśli chodzi o ich konstrukcję, zazwyczaj mamy do czynienia
z pionowym szwem, chociaż wiele zależy od konkretnego fasonu stanika. - półgorset – ten model ma znacznie wydłużony pas obwodu. Biustonosz jest wyposażony w pionowe fiszbiny boczne, które zapobiegają zwijaniu się materiału i, razem z szerokim pasem, znakomicie modelują górną część sylwetki.
- biustonosz z odpinanymi ramiączkami – to model, w który możemy odpiąć ramiączka, a mimo to biust wciąż będzie odpowiednio podtrzymany. Konstrukcja pod biustem gwarantuje stabilizację. Przeważnie staniki z odpinanymi ramiączkami posiadają silikonowe wykończenia, które zapobiega przemieszczaniu się biustonosza podczas użytkowania. Jest to doskonała bielizna do kreacji z odkrytymi ramionami albo cienkimi ramiączkami. Odpinane ramiączka można dowolnie upiąć – na krzyż, na szyi lub na wiele innych sposobów.
- biustonosz sportowy – idealny model do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Wykonany najczęściej z bawełny, która pozwala skórze oddychać
i odprowadzać pot nawet przy większym wysiłku. Biustonosze sportowe wyglądem przypominają krótki top. Doskonale podtrzymują biust, zapewniając równocześnie komfort noszenia. Niektóre modele posiadają wszyte wkładki modelujące i powiększające biust.
Rodzaje staników – budowa miseczek
Miseczki biustonoszy również różnią się między sobą. Nie tylko krój jest więc ważny, ale i dobór właściwej miseczki. W dużej mierze to właśnie miseczka stanika decyduje o wyglądzie piersi.
- miseczki miękkie – wykonane są najczęściej z koronki, haftowanego tiulu, dzianiny bądź mikrofibry. Dzięki wykorzystanym materiałom biustonosz
o miękkich miseczkach idealnie nadaje się na letnie upały. W przypadku miękkich miseczek kształt biustonosza najczęściej utrzymywany jest poprzez druty pod biustem, fiszbiny boczne oraz tzw. side support, czyli dodatkowy, wszyty po bokach miseczki pasek materiału, którego zadaniem jest zbieranie biustu do miseczki. - miseczki półusztywniane – dolna część miseczki wykonana jest z pianki gorseciarskiej, natomiast górna – pozostaje miękka i to właśnie ona zapobiega „przecięciu” biustu przez miseczkę, dzięki czemu biustonosz wygląda dobrze nawet pod obcisłym ubraniem.
- miseczki usztywniane – wykonane są w całości ze specjalnej pianki gorseciarskiej obszytej materiałem, koronkami, dzianiną, bawełną a nawet tiulem. W odróżnieniu od biustonosza typu push-up, jego zadaniem nie jest optyczne powiększanie biustu, lecz jego dokładne uformowanie, ułożenie i uniesienie. Biustonosz usztywniany wewnątrz miseczki nie posiada dodatkowych kieszonek ani wkładek powiększających, tak jak ma to miejsce przy miseczkach typu push-up.
Jak dobrać biustonosz? Dobieramy do kształtu i kondycji piersi
Dobór odpowiedniego rodzaju biustonosza jest uzależniony od wielu czynników:
- rozmiaru biustu
- kondycji piersi
- ubioru
- osobistych preferencji.
Niestety nie istnieją biustonosze uniwersalne, które można założyć na każdą okazję i sprawdzą się zarówno przy małym, jak i większym biuście. Dlatego też wybór biustonoszy jest tak duży, by każda kobieta znalazła ten idealny dla siebie. A oto małe podpowiedzi, jak dobrać właściwy biustonosz:
- mały biust – biustonosz na mały biust to przede wszystkim taki, który optycznie powiększy piersi i nada im odpowiedni kształt. Panie, które chciałyby bardziej podkreślić biust i nadać mu objętości mogą założyć stanik push-up który nie tylko uniesie piersi, ale dzięki specjalnie wyprofilowanym wkładkom również doskonale je wymodeluje. Kobiety o mniejszych rozmiarach piersi dobrze będą czuły się również w bardotkach, zwłaszcza, jeśli będą chciały założyć top bez ramiączek,
- duży biust – paniom o dużym biuście dedykowane są na pewno staniki pełne, a to przez usztywnienia, które dobrze zbierają piersi i zabezpieczają je, nadając im przy tym okrągły kształt. Tak naprawdę, każdy biustonosz, który posiada wzmocnioną i stabilną konstrukcję będzie dobry. Zakładając bluzkę
z dekoltem można sięgnąć po bardziej wykrojony stanik, jak balkonetka. Ten model również solidnie podtrzyma nawet większy biust. - piersi wiotkie, mniej jędrne – przy biustach o obniżonej jędrności, na przykład po utracie wagi lub po karmieniu piersią, świetnie sprawdzą się staniki
o pełnym kroju oraz balkonetki. Pozwolą nadać piersiom kształt i delikatnie je uniosą. Doskonałe będą również inne modele o usztywnianych miseczkach oraz te posiadające panel zbierający. Miseczki takich staników mają o jedną część więcej, znajduje się ona z boku miseczki, od strony ramienia i służy do mocniejszego zebrania piersi z boku i skierowania ich do przodu. - piersi o kształcie stożka – będą świetnie wyglądać w niskozabudowanych stanikach typu half – cup, w tych modelach biust
o kształcie stożka będzie najlepiej wyprofilowany. - piersi o kształcie kropli – kobiety o biuście o kształcie kropli mogą pozwolić sobie na każdy typ stanika i w każdym piersi będą wyglądały dobrze.
- piersi okrągłe – odpowiednie będą na pewno balkonetki, które pięknie podkreślą biust oraz półmiseczki half-cup lub plunge, idealne do dekoltów
w szpic. Piersi okrągłe będą wyglądały dobrze we wszystkich modelach biustonoszy, również w tych o miękkich miseczkach. - piersi szeroko rozstawione – kobiety, które mają szeroko rozstawione piersi, na pewno będą zadowolone z balkonetki, ponieważ usztywnienia po bokach doskonale zbierają piersi, nadając im przy tym okrągły kształt. Sprawdzą się również inne staniki, w których fiszbiny kończą się nisko na mostku. Takie modele gwarantują, że fiszbina nie będzie wbijała się w pierś, a miękko układała pod nią, podnosząc biust delikatnie do góry. Warto wybierać również modele z bocznym panelem zbierającym.
Jak zmierzyć swój rozmiar piersi
Biust będzie wyglądał dobrze jedynie w staniku o odpowiednim rozmiarze. Niestety zarówno zbyt mały rozmiar biustonosza, jak i zbyt duży zdeformuje biust i sprawi, że będzie on wyglądał mniej estetycznie. Najczęstsze błędy, jakie popełniają kobiety, to kupowanie staników za luźnych pod biustem
i o zbyt małych miseczkach. Dlaczego tak się dzieje? Niestety wiele kobiet nie wie, jaki ma rozmiar piersi i kupuje trochę na wyczucie.
Zmierzenie swojego biustu wcale nie jest trudne, zwłaszcza, że potrzebujemy jedynie dwa wymiary:
- obwód pod biustem
- obwód w biuście.
Rozmiar miseczki jest uzależniony od różnicy między obwodem w biuście a obwodem pod biustem. Pamiętaj jednak, że rozmiar obwodu pod biustem należy pomniejszyć o 5-10 cm. Nie zapominaj również o tym, że z czasem biustonosz się rozciągnie. Dlatego lepiej kupować biustonosze ściśle dopasowane, nawet nieco za małe w obwodzie. Znając różnicę między tymi dwoma wymiarami bez problemu możemy dopasować rozmiar miseczki, korzystając z poniższej ściągi:
- A – 11 cm
- B – 14 cm
- C – 16,5 cm
- D – 19 cm
- DD – 21,5 cm
- E – 24 cm.
Jak dobrać biustonosz? Skorzystaj z porady brafitterki
Dobór odpowiedniego biustonosza często sprawia kobietom problem i chociaż sam wybór modelu dla wielu pań jest kwestią upodobań, to rozmiar nie może być dobrany przypadkowo. Zbyt mała miseczka, za duża lub za luźny pas obwodu, zamiast poprawić wygląd piersi, tylko je zdeformują.
Na szczęście każdej kobiecie z pomocą może przyjść osoba, która na doborze biustonosza zna się jak nikt inny – brafitterka. Zajmuje się fachowym doradztwem w sprawie doboru rozmiaru biustonosza. Jest osobą, która potrafi określić właściwy, dla danej osoby, rozmiar stanika i dodatkowo dobrać ładnie leżący model.
W większości sklepach z bielizną, możemy skorzystać z porady brafitterki i zamiast kupować biustonosza na wyczucie, dobrać go z pomocą prawdziwego fachowca.
Napisz komentarz