Zazdrość dziecka o młodsze rodzeństwo może być dużym problemem. Gdy starsze dziecko nie akceptuje młodszego rodzeństwa, gdy nie cieszy się z jego przyjścia na świat, przed rodzicami pojawia się trudne zadanie. Jak rozwiązać problem zazdrości wśród rodzeństwa?
W tym artykule znajdziesz:
Zazdrość może być powodem strachu
Pamiętajmy, że bardzo często brak akceptacji oraz zazdrość jest wynikiem stresu, strachu oraz niepokoju. Już dwuletnie dziecko potrafi dostrzec, że opieka nad niemowlakiem pochłania bardzo dużo czasu rodziców i obawia się, że tego czasu zabraknie dla niego, że rodzice przestaną się nim interesować. Obaw, które pojawiają się w głowie dziecka, jest bardzo dużo. Nie można więc nic nie robić i czekać aż sytuacja sama się zmieni. Zazdrość dwulatka o młodsze rodzeństwo to problem, który jak najszybciej należy rozwiązać.
Jedynym wyjściem z sytuacji jest rozmowa i zapewnienie dziecka, że jest równie ważne i tak samo kochane, jak jego młodszy brat czy siostra.
Rozmawiaj z dzieckiem
Rozmowa potrafi zdziałać bardzo wiele, jeśli tylko nie przebiega w nerwowej atmosferze i nie zamienia się w kłótnie. Postaraj się spokojnie wytłumaczyć zmiany, które zaistniały w waszej rodzinie. Opowiedz dziecku o swoich nowych obowiązkach związanych z opieką nad młodszym rodzeństwem i zaproponuj starszemu dziecku, by ci w tym pomogło.
Zawsze podkreślaj, że to wielkie szczęście być starszym bratem i siostrą, a posiadanie rodzeństwa to prawdziwy skarb. Dziecko powinno zauważyć pozytywne strony nowej sytuacji, nawet jeśli na wspólną grę w piłkę z młodszym rodzeństwem będzie musiało jeszcze trochę poczekać.
Pytaj dziecko co czuje, to dobry moment by powiedzieć mu, że należy mówić o swoich uczuciach, o tym co go martwi, niepokoi. Spróbujcie razem rozwiać obawy dziecka, że teraz będzie mniej kochany i nikt nie będzie się nim interesował. Starsze dziecko musi wciąż czuć się ważne i kochane, wtedy łatwiej będzie mu zaakceptować pojawienie się rodzeństwa. Pamiętaj, że zazdrosne dziecko jest nieszczęśliwe i chociaż z czasem przywyknie do nowej sytuacji i zmieni nastawieni, to teraz jego świat stanął na głowie, musisz mu pomóc z powrotem wszystko poukładać.
Czas dla wszystkich i dla każdego z osobna
Gdy pojawia się w domu kolejne dziecko, wolnego czasu jest jeszcze mniej i niełatwo jest poświęcić tyle uwagi starszemu dziecku, ile dostawało przed narodzinami rodzeństwa. Maluch wymaga dużo uwagi rodzica, co nie zawsze akceptowane jest przez starsze rodzeństwo. Pojawia się zazdrość o maluszka, a nawet rywalizacja o czas rodziców.
W takiej sytuacji rodzice nie mogą zapominać o starszym rodzeństwie i mimo, iż maluszek potrzebuje więcej uwagi, znaleźć czas dla starszego dziecka. Może być to na przykład moment drzemki młodszego dziecka. Wspólne gotowanie obiadu, rysowanie, spacer, wyjście do kina czy na lody sprawi, że starsze dziecko będzie czuło się wciąż ważne. Postaraj się przynajmniej raz w tygodniu spędzać dłuższą chwilę tylko ze starszym dzieckiem, niech to będzie wasz moment, w którym będziecie mogli porozmawiać i skupić uwagę tylko na sobie.
Polecamy: zabawki outdoorowe
Dodatkowe zajęcia dla starszego dziecka
Możesz zaproponować starszemu dziecku zajęcia dodatkowe, basen, nauka gry na instrumencie, zajęcia taneczne, plastyczne lub sportowe. Będzie ono mogło rozwijać swoje zainteresowania i mieć trochę przestrzeni tylko dla siebie, a ty będziesz mogła w tym czasie skupić swoją uwagę na maluszku.
Sprawdź również: zabawki kreatywne – absorbują i uczą
Zaangażuj dziecko w opiekę nad młodszym rodzeństwem
Dobrym rozwiązaniem jest angażowanie starszego dziecka w opiekę nad niemowlakiem. Przyniesienie pieluszki, pomoc przy kąpieli, pogłaskanie po główce, to będą małe, a zarazem wielkie gesty i bardzo ważne dla dziecka chwile, które będą budowały więź między rodzeństwem.
Starsze rodzeństwo poczuje się potrzebne zarówno mamie, której pomaga, jak i maluszkowi, którym się opiekuje. Zrozumie, jak ważną funkcją jest bycie starszym bratem i starszą siostrą.
Poproś o pomoc rodzinę
Nie krępuj się prosić o pomoc. Czas po porodzie jest bardzo wyczerpujący dla mamy, która nie odzyskała jeszcze pełni sił, a już musi zmierzyć się z nowymi obowiązkami.
Pomoc babci, dziadka, cioci czy wujka w tym czasie będzie bezcenna. Starsze dziecko będzie mogło spędzić z nimi trochę czasu, wybrać się do kina czy na spacer. Dziadkowie skupią na nim całą uwagę, co sprawi, że poczuje się równie ważne, jak jego nowe rodzeństwo. Babcia i dziadek mogą opowiedzieć dziecku, jak to było, gdy ich mamie i tacie urodziło się rodzeństwo. Przytoczenie zabawnych opowieści pozwoli rozładować napięcie dziecka związane z nową sytuacją. Zrozumie, że nie tylko ono miało obawy o uwagę rodziców i że jego obawy, również są niepotrzebne.
Agresywne zachowania
Nie można ignorować nawet najmniejszego przejawu agresji. Za każdym razem musisz szybko reagować. Nie należy jednak krzyczeć i karać, tylko tłumaczyć. Dzieci nie zdają sobie sprawy, że nawet lekkim uderzeniem czy popchnięciem mogą zrobić małemu dziecku dużą krzywdę. Wytłumacz, że młodsze rodzeństwo jest bezbronne i potrzebuje jego opieki i troski tak samo mocno, jak troski rodziców.
Jeśli jednak przejawy agresji będą się powtarzać, należy wyciągnąć konsekwencje. Dziecko powinno wiedzieć, że nie akceptujesz takiego zachowania.
Nie pozwól się szantażować
Dzieci potrafią zrobić wiele, by tylko zwrócić na siebie uwagę. Dokuczają młodszemu rodzeństwu, stają się niegrzeczne, nie słuchają i próbują szantażować rodziców. Nie można poddawać się takiemu zachowaniu dziecka, bo uległość i ustępowanie dziecku nie pomoże, a tylko pogłębi problem. Dziecko przy kolejnej nadarzającej się okazji znowu spróbuje to wykorzystać.
Pozwól dziecku na bliski kontakt
Postaraj się przytulać swoje dzieci w każdej wolnej chwili, zarówno młodsze, jak i starsze. Poczucie bliskości i miłości daje dziecku bezpieczeństwo. Dzieciom, które czują się kochane, łatwiej jest zaakceptować pojawienie się nowego członka rodziny. Pamiętaj, że starsze dziecko, w tym trudnym dla niego momencie może potrzebować tej bliskości więcej niż do tej pory, postaraj się dać mu jej jak najwięcej i przytulać jak najczęściej.
Napisz komentarz