Lato w grudniu? To jest możliwe. Trzeba tylko odpowiednio je przechować, a potem, gdy mróz zacznie doskwierać zbyt mocno wyjąć i snuć smakowe wspomnienia. Sezonowe owoce i warzywa można zamykać do słoików, robić z nich sosy i dżemy, ale znacznie szybciej da się je po prostu zmrozić. Tak bardzo, że dobrze zabezpieczone w zamrażarce przetrwają spokojnie do kolejnego lata. Mrożeniem dajemy znacznie dłuższe życie ulubionym składnikom, nie pozbawiając ich szczególnie wartości odżywczych.
Oczywiście każda forma obróbki sprawia, że coś tracą, ale mrożenie, to jedna z najlepszych metod utrwalania i magazynowania nie tylko warzyw, owoców, ale i mięs. Można przygotować sobie gotowe zestawy do zup, sosów czy koktajli. Dobrze jest mieć kilka porcji owoców zamrażanych w całości – przydadzą się do zimowych ciast. Jedzeniowe mrożonki to jedno z najcenniejszych źródeł witamin, z jakiego możemy korzystać , gdy w sklepach brakuje aromatycznych owoców i warzyw. Jeśli robimy je sami w domu, nie ma w nich konserwantów i sztucznych dodatków, są idealne również dla najmłodszych dzieci. W temperaturze poniżej -18ºC, która jest najodpowiedniejsza do mrożenia, nie działają bakterie i enzymy, w związku z czym mrożonki się nie psują.
W tym artykule znajdziesz:
Mrożenie żywności – w czym?
- najlepiej wykorzystać specjalne, nieco grubsze niż zwykłe foliowe, woreczki. Można je myć, więc używamy ich wielokrotnie.
- pudełka plastikowe – wygodne do mrożenia owoców w całości lub przecierów
- tacki, które przydadzą się, gdy chcemy, by warzywa i owoce zachowały kształt
- na każdym opakowaniu warto zapisać wagę i datę mrożenia oraz jego koniec
Mrożenie żywności – jak mrozić?
- Truskawki, maliny, jagody czy borówki najlepiej mrozić zaraz po kupieniu i to tylko te najładniejsze egzemplarze. Im bardziej dojrzały owoc, tym gorszy będzie miał kształt. Drobne owoce najlepiej mrozić rozsypane w pudełku lub na tatce, wtedy nie będą się sklejały. Gdy stwardnieją przekładamy je do pudełka czy woreczka. Dobrze mrozić małe porcje, zważyć je przed włożeniem do woreczków czy pudełek i podpisać.
- Z czereśni, wiśni, śliwek dobrze jest wyciągnąć pestki, a brzoskwinie i nektarynki dodatkowo obrać. To wszystko ułatwi nam pracę z owocami po rozmrożeniu. Wszystkie owoce muszą być dobrze umyte i wysuszone. Trudno będzie zrobić to po wyjęciu z zamrażalnika. Jabłka i gruszki przed mrożeniem trzeba zblanszować, czyli wrzucić na chwilę do wrzącej wody z dodatkiem cytryny. Dobrze, by owoce były oczyszczone z gniazd i pokrojone na kawałki.
Owoce można też mrozić zmiksowane – w postaci musów. Świetnie sprawdzają się mieszkanki różnych – malin, jagód, truskawek, które po rozmrożeniu wystarczy jedynie zmieszać z jogurtem, by mieć pyszny koktajl. Musy zimą przydadzą się też do deserów i ciast. Owoce dobrze przygotowane i zmrożone mogą być w zamrażarce przez rok.
Warzywa
Do mrożenia nie nadają się: cebula, czosnek, sałata i rzodkiewki. Poza nimi wszystkie inne dobrze zniosą chłód zamrażalnika. Warzywa powinny być umyte i obrane. Najlepiej zostawić je do dokładnego wysuszenia, dzięki temu nie skleją się i nie stracą kształtu. Brokuły czy kalafior wygodniej mrozi się, gdy są podzielone na różyczki. Wszystkie warzywa najpierw lepiej wstawić ułożone na tacy do zamrażarki, a po godzinie czy dwóch, gdy się oziębią, dopiero przerzucić do pudełek.
- Groszek, fasolkę szparagową, szczaw, jarmuż i szpinak trzeba zblanszować –czyli zanurzyć na 2-3 minuty we wrzącej wodzie, a potem od razu schłodzić w zimnej. Po odsączeniu i delikatnym osuszeniu można już mrozić w potrzebnych porcjach.
- Warzywa korzeniowe – marchewka, pietruszka, seler – powinny być wcześniej obgotowane przez kilka minut w gorącej wodzie, a potem przepłukane zimną wodą i dobrze osuszone i pokrojone. Można odpowiednio pokroić warzywa – jeśli do zupy to w słupki lub kostkę. Trzeb je wykorzystać w ciągu 9 miesięcy.
- Pomidory można mrozić w całości, ale tylko wtedy, gdy są twarde. Z papryki trzeba usunąć gniazda i podzielić ją na mniejsze kawałki. Cukinię najlepiej pokroić w kostkę lub talarki. Podobnie bakłażana. Te warzywa mogą spędzić w lodówce pół roku.
- Natka pietruszki, koperek, zioła – powinny być mrożone posiekane. Najlepiej przekładać je do małych pudełek i wyciągać tylko odpowiednie porcje.
- Mięso też można mrozić, ale nie na tak długo, jak owoce. Im delikatniejsze mięso, tym krócej może być w zamrażarce. Drób wsadzimy tam zaledwie na miesiąc, czerwone mięso na kwartał.
Drób
Koniecznie przed zamrażaniem trzeba porcje kurczaka czy indyka umyć i osuszyć. Najwygodniej je mrozić w woreczkach zaraz po kupieniu, bo wtedy bakterie nie będą miały szansy się rozwinąć. Drób wytrzyma w lodówce miesiąc. Po wyjęciu trzeba mu dać czas na rozmrożenie, gdy nie będziemy tego przyspieszać w mikrofalówce czy pod gorącą wodą, mięso zachowa swoje walory.
Mięso czerwone
Zamrożonych mięs nie można po rozmrożeniu ponownie zamrażać. Po rozmrożeniu w mięsie namnażają się drobnoustroje, więc trzeba jak najszybciej poddać je obróbce. Mięso przygotowane do zamrażania musi być świeże i jędrne. Można je przed mrożeniem skropić sokiem z cytryny, co spowoduje zahamowanie rozwoju bakterii. Najlepiej by było mrożone w mniejszych kawałkach, a po rozmrożeniu natychmiast wykorzystane. Czerwone mięso może w zamrażarce spędzić 3 miesiące.
Ryby i owoce morza
Owoce morza docierają do nas najczęściej głęboko mrożone, więc jeśli zamierzamy po przyniesieniu ich ze sklepu włożyć je do zamrażarki, trzeba sprawdzić, czy międzyczasie nie zaczęły się rozmrażać. Jeśli tak – lepiej je zużyć jeszcze tego samego dnia. Świeże ryby powinny być wypatroszone przed mrożeniem i oczyszczone z łusek. Jeśli chcemy, by przetrwały w zamrażarce dłużej najlepiej pokryć je lodową glazurą.
Umyte ryby trzeba rozłożyć na tacce i wstępnie i zamrozić. Potem ryby należy wyjąć je i zamoczyć w lodowatej wodzie, najlepiej z lodem. Gdy pokryją się warstwą lodu, wszystkie kroki powtarzamy. Tak przygotowane ryby mogą zostać w zamrażarce do 8 miesięcy. Mrożone bez tych zabiegów 3 miesiące.
Napisz komentarz