Bez względu na porę roku, warto jest zachęcać dzieci do gier i zabaw na świeżym powietrzu. Poprzez ruch na świeżym powietrzu organizm dziecka jest lepiej dotleniony, co usprawnia wszystkie procesy zachodzące w jego organizmie. Dodatkowo, tego rodzaju zabawy, pozwalają dziecku na rozładowanie energii, rozwój psychoruchowy, zwiększają też ich koncentrację i umiejętność pracy w zespole. Gry i zabawy w plenerze świetnie wpływają na ogólny rozwój dzieci i jednocześnie są ich ulubioną formą rozrywki.Jeśli w twojej okolicy znajduje się jakiś dobrze zabezpieczony plac zabaw to z całą pewnością twoje dziecko będzie chciało przebywać tam jak najczęściej. Na terenie ogródka jordanowskiego dzieci mają całą masę przyrządów do rozwijania sprawności ruchowej, a także pole do zawierania nowych znajomości i uczenia się zabawy w grupie rówieśniczej oraz rywalizacji. Postaraj się także o to, by twoje dziecko miało szansę na udział w grach zespołowych, które nauczą go także godzenia się z porażką. Okazją do gier zespołowych dla dzieci mogą być zabawy organizowane dla nich podczas wyjazdu na letni wypoczynek, w przedszkolu lub na różnego rodzaju festynach. Zadaniem rodzica jest zachęcanie dziecka do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu już od najmłodszych lat.Gry i zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu
Jeśli dzieci zbyt mało czasu poświęcają na ruch na świeżym powietrzu, stają się apatyczne, przygnębione, słabiej się rozwijają i częściej chorują. Warto zatem, dbając o ich prawidłowy rozwój, zapewnić im tę formę zabawy. Wybierając się z dzieckiem w okresie zimowym na gry i zabawy w plenerze, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze dla dziecka. Najlepiej jeśli ubierzemy dziecko do tej formy aktywności ruchowej w odzież termoaktywną, zapewnimy mu nieskrępowane ruchy, wyposażymy w nieprzemakające obuwie, rękawiczki, szalik i czapkę. Pamiętajmy także o posmarowaniu buzi dziecka odpowiednim kremem ochronnym.
Wspólnie z dzieckiem niezależnie od jego wieku, w okresie zimowym, możemy:
- lepić bałwana
- urządzić bitwę na śnieżki
- robić wspólnie „orła” na śniegu
- rzucać śnieżkami do celu
- ślizgać się na ślizgawce
- jeździć na sankach
- od najmłodszych lat można uczyć dzieci jazdy na nartach lub łyżwach (pamiętając o kasku i ochraniaczach
Zabawy i gry na świeżym powietrzu w okresie wiosenno – letnim
W okresie wiosenno – letnim jest więcej okazji do przebywania wraz z dzieckiem na świeżym powietrzu i zachęcania go do aktywności fizycznej. Oto kilka pomysłów:
- rzucanie do celu – ułóż na ziemi miskę, wiaderko lub zwykłe tekturowe pudełko wyznacz np. patykiem lub sznurkiem linię na której będzie stał rzucający do celu. Zgromadźcie wspólnie przedmioty, którymi będziecie rzucać, mogą to być muszelki, kamyczki czy szyszki. Wyznaczcie punktację za każde trafienie do celu. Stopniowo można wydłużać drogę rzutu. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej punktów. Punktację możecie zapisywać np. na piasku lub dróżce zwykłym patykiem.
- zabawa w „głupiego Jasia” – polega na tym, że troje lub więcej dzieci stają naprzeciw siebie i jedno losowo wybrane dziecko staje pośrodku. Pozostałe dzieci rzucają do siebie piłkę w taki sposób, by dziecko stojące po środku jej nie złapało. Jeśli uda mu się złapać piłkę, jego miejsce zajmuje osoba, która ją rzucała.
- zabawa w chowanego – w zabawie może uczestniczyć dowolna ilość osób rozpoczynając już od dwójki dzieci lub od dziecka i rodzica. Jedno z dzieci zakrywa oczy i odwraca się do pozostałych tyłem, następnie rozpoczyna głośne liczenie do dziesięciu. Podczas tej wyliczanki dzieci muszą się ukryć tak, by szukający ich nie odnalazł. Jeśli dziecko które szuka pozostałych przejdzie obok kryjówki nie znajdując ukrytego dziecka, powinno ono jak najszybciej dobiec do miejsca w którym na początku zabawy stał szukający, dotknąć tego miejsca i głośno wykrzyknąć swoje imię, wtedy wygrywa. Jeśli szukający odnajdzie szukanego powinien przed nim dobiec do miejsca z którego wyruszył, dotknąć go i głośno wykrzyknąć imię osoby, którą odkrył. W następnej kolejności szukającym jest osoba, która została odkryta i „zaklepana” jako pierwsza.
- zabawa w „ciepło – zimno” – zabawa polega na ukryciu na terenie jakiegoś dobrze wszystkim znanego przedmiotu. Dzieci odwracają się a jedno z pośród nich ukrywa ten przedmiot. Następnie uczestnicy zabawy odwracają się i zaczynają go szukać. Ten, który ukrył poszukiwany przedmiot naprowadza pozostałych na cel mówiąc głośno ciepło, co oznacza dobry kierunek poszukiwań lub zimno oznaczające zły kierunek. Ten kto pierwszy odkryje ukryty przedmiot jako następny ukrywa go.
- zabawa w wymyślanie śmiesznych kroków – jedno z dzieci demonstruje jakiś śmieszny sposób przemieszczania się np. na czworaka lub bokiem a pozostałe dzieci, muszą go naśladować. Przy tej zabawie jest zawsze mnóstwo śmiechu.
- jazda slalomem na rowerze – układamy wspólnie z dziećmi drogę slalomu przy pomocy dostępnych przedmiotów takich jak patyki, kamyki lub sznurek. Zabawę wygrywa to dziecko, które najszybciej i bezbłędnie pokona tor.
- zabawa w „berka” – jedno z dzieci zgłasza się na ochotnika na „berka”, czyli osobę która będzie goniła pozostałe dzieci. Jeśli dogoni jedno z dzieci musi je dotknąć i głośno krzyknąć „berek”, w tym momencie role się zmieniają i goniącym staje się dziecko dotknięte.
Istnieje bardzo wiele zabaw, a większość z nich zależy jedynie od naszej pomysłowości i zaangażowania dziecka. Pamiętajcie, że każda niesie ze sobą masę korzyści rozwojowych i sprzyja naszemu zdrowiu!
Napisz komentarz