Nabór do przedszkoli czasami wygląda jak scena z kabaretu, gdy otwierają drzwi do nowego supermarketu i wszyscy rzucają się tłumem do wejścia. Problem w tym, że wymagające sporo czasu zapisy do przedszkola są nieraz powodem do płaczu, a nie do śmiechu. Podpowiadamy jak w miarę bezstresowo zapisać pociechę do przedszkola.
Nabór do przedszkola trwa zazwyczaj od początku marca, dlatego przygotowania najlepiej zacząć już teraz. Chcesz znaleźć jak najlepszą placówkę dla swojego malucha, ale kompletnie nie wiesz co brać pod uwagę?
Wiadomo, że każda mama chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszą opiekę i warunki do nauki i rozwoju, ale dla każdej mamy może to oznaczać coś innego – jedna oczekuje w przedszkolu dużego wyboru zajęć dodatkowych, inna wegetariańskich posiłków, a jeszcze inna dużego placu zabaw, na którym dzieci będą spędzały pół dnia. Dla jednych rodziców ważne będą małe grupy, a dla jeszcze innych możliwość przebywania dziecka w grupie integracyjnej.
Określenie własnych oczekiwań pomoże wybrać najlepiej dopasowanego dla Twojego malucha i… Ciebie.
Jeśli już wiesz, jakiego przedszkola potrzebujesz – zabierz się za poszukiwania.
- Zacznij od rozmowy ze znajomymi i znajomymi znajomych, zapytaj do jakich przedszkoli chodzą ich dzieci, czy są zadowoleni, co chcieliby zmienić gdyby mieli możliwość, a czego nie zmieniliby za nic w świecie.
- Przejrzyj ranking przedszkoli w Twoim mieście – taki ranking można znaleźć w lokalnej prasie, serwisach parentingowych i np. na stronie zumi.pl
- Zobacz ofertę przedszkoli znajdujących się najbliżej Waszego domu… albo miejsca pracy Twojego albo taty dziecka. To ostatnie rozwiązanie ma wiele plusów – jeśli wyjdziesz z pracy później, bo spotkanie się przedłużyło nie będziesz stresować się, że nie zdążysz odebrać malucha z przedszkola na drugim końcu miasta, a w dniu akademii na Dzień Matki czy w dniu balu przebierańców łatwiej będzie Ci wyskoczyć z pracy na godzinkę niż na pół dnia.
- Dowiedź się jak najwięcej o opiekunach w przedszkolu. Jak prowadzą zajęcia, jak odnoszą się do dzieci itp.
- Sprawdź godziny otwarcia przedszkola i dowiedź się co dzieje się, gdy np. zdarzy Ci się spóźnić. Oczywiście spóźniać się nie zamierzasz, ale lepiej wiedzieć czy w awaryjnej sytuacji możesz liczyć na pomoc i wyrozumiałość opiekunów.
- Odwiedź wybrane przedszkole lub przedszkola – wiele z nich organizuje dni otwarte, festyny osiedlowe itp.
- Sprawdź czy przed zapisaniem dziecka do przedszkola można np. zaprowadzić je na zajęcia adaptacyjne na kilka godzin.
- Obserwuj. Wybierz się na spacer w okolice wybranego przedszkola w porze zabawy dzieci na dworze. Zobacz jak opiekunowie spędzają z nimi czas, czy dzieci są bezpieczne.
- Koszty. Sprawdź ile kosztuje przedszkole. Ale nie tylko miesięczne czesne. Dowiedz się o ceny zajęć dodatkowych, ewentualnych wyjść do kina, teatru, wyprawki, książek itp. Zdarza się, że dodatkowe koszty to wydatek rzędu jednego lub dwóch miesięcznych opłat o których podczas wybierania przedszkola rodzice nie mieli pojęcia.
Zbierz odpowiednie dokumenty
Masz już upatrzone przedszkole? Pora przygotować wszystkie potrzebne dokumenty – najlepiej zapytać w przedszkolu jakie dokumenty będą Ci potrzebne i czy przedszkole prowadzi tradycyjną czy elektroniczną rekrutację. Zwykle żeby zapisać malucha potrzebne są:
- wypełniony wniosek do przedszkola (zazwyczaj ważne jest potwierdzenie, że rodzice są czynni zawodowo)
- dowód osobisty, by potwierdzić adres zameldowania rodzica
- inne dokumenty wymagane przez przedszkole
Pamiętaj o terminie! Ważne by komplet dokumentów został złożony o czasie. Jeśli w rekrutacji do przedszkola uwzględniana jest kolejność zgłoszeń – przygotuj dokumenty przed dniem zero, żeby złożyć je w pierwszym możliwym terminie. Nie czekaj do ostatniej chwili, bo zwykle wtedy przedmiotu martwe okazują swoją złośliwość – drukarka nie chce wydrukować wniosku, a internet przesłać formularza. Ustaw w kalendarzu i telefonie przypominajkę o terminie składania podań.
Przejdź rekrutację
Kiedy już złożysz prawidłowo komplet dokumentów pozostaje Ci oczekiwanie na wywieszenie listy dzieci przyjętych do przedszkola. Według jakich założeń jest tworzona?
- W pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci wychowywane przez jednego rodzica lub przez rodziców z orzeczonym stopniem niepełnosprawności czy niezdolności do pracy, a także dzieci z rodzin zastępczych.
- Dodatkowe kryteria brane pod uwagę to: czy rodzice pracują lub studiują w trybie dziennym, czy rodzina ostatnio przeprowadziła się w inne miejsce, które przedszkole jest najbliższe miejscu zamieszkania oraz czy dziecko chodziło wcześniej do żłobka.
Jeśli spełniasz którekolwiek z tych kryteriów nie zapomnij wspomnieć o nim w dokumentach rekrutacyjnych. Jeśli nie uda Ci się zapisać dziecka do wybranego przedszkola w pierwszym terminie – nie poddawaj się. Zwykle część miejsc jest zwalniana po ogłoszeniu wyników rekrutacji we wszystkich przedszkolach – bo rodzice na wszelki wypadek złożyli dokumenty do kilku placówek. Zdarza się też, że we wrześniu część rodziców rezygnuje z miejsc np. z powodu przeprowadzki albo decyzji o pozostawieniu dziecka w domu z opiekunką.
A jakie są Wasze doświadczenia z rekrutacją dzieci do przedszkola? Na co Waszym zdaniem trzeba zwrócić uwagę, jakie warunki spełnić by maluch został przyjęty w pierwszym terminie?
Napisz komentarz