Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest nie lada wyzwaniem nie tylko dla mamy, ale także dla reszty rodziny. Zmiany związane z podjęciem na nowo aktywności zawodowej, decyzje dotyczące wyboru żłobka lub niani oraz reorganizacja obowiązków domowych sprawiają, że powrót do pracy po macierzyńskim może wiązać się z dużym stresem. Jak przygotować siebie, dzieci i partnera na sprostanie temu wyzwaniu? Limango podpowiada.
W tym artykule znajdziesz:
- Na czym polega i ile trwa urlop macierzyński?
- Kiedy jest najlepszy czas na powrót do pracy?
- Jakie są prawa i obowiązki kobiety po powrocie do pracy?
- Jak przygotować dziecko na to, że mama wraca do pracy?
- Co z dzieckiem, gdy mama wraca do pracy – opiekunka, babcia, żłobek
- Powrót do pracy po wychowawczym a organizacja obowiązków domowych
Na czym polega i ile trwa urlop macierzyński?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak zorganizować powrót do pracy po macierzyńskim, warto pokrótce przypomnieć najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.
Podstawą prawną urlopu macierzyńskiego jest art. 180 § 1 Kodeksu pracy który stanowi, że wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni w przypadku jednego dziecka, 31 tygodni w przypadku bliźniaków i odpowiednio więcej w przypadku większej ilości dzieci. Powrót po urlopie macierzyńskim do pracy nie musi się jednak odbywać się zaraz po upłynięciu wspomnianego wyżej okresu. Po przepisowych 20 tygodniach (w przypadku jednego dziecka) kobieta może udać się na urlop rodzicielski, który trwa 32 tygodnie (jedno dziecko) lub 34 tygodnie (więcej niż jedno dziecko). Razem z urlopem macierzyńskim daje to niemal cały rok wolnego.
Wiele pań chce przyspieszyć swój powrót do pracy po macierzyńskim z uwagi na zarobki. Co prawda urlop macierzyński uprawnia do pobierania zasiłku w wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (liczonego za okres ostatnich 12 miesięcy), jednak jeśli chodzi o urlop rodzicielski, 100% wynagrodzenia dotyczy tylko 6 pierwszych tygodni tego okresu (lub 8 tygodni w przypadku ciąży mnogiej). Po tym czasie trzeba liczyć się z redukcją wynagrodzenia do 60% pensji.
Kiedy jest najlepszy czas na powrót do pracy?
Nie istnieje jeden konkretny moment, w którym najlepiej zorganizować powrót do pracy po macierzyńskim. Decyzja ta powinna być podjęta ze spokojem i po dokładnym przemyśleniu wszystkich za i przeciw. Czas powrotu do pracy po macierzyńskim w dużej mierze zależy od sytuacji ekonomicznej i rodzinnej, w której znajduje się młoda mama. Jeśli może ona polegać na pomocy dziadków i ma wsparcie partnera, z większym prawdopodobieństwem wróci do pracy po kilku miesiącach absencji. Inne panie, które mają zapewnione wystarczające wpływy, pochodzące np. z wypłaty męża, z pewnością rozważą dłuższy pobyt z dzieckiem w domu, gdyż nie będą musiały martwić się o codzienne wydatki.
Wiele też zależy od osobistych decyzji kobiety, która może planować powrót do pracy po wychowawczym, który wynosi 35 miesięcy i połączony z urlopami macierzyńskim i rodzicielskim daje prawie cztery lata urlopu. Inne panie, zwłaszcza te, które dobrze czują się we własnej pracy, będą chciały wrócić do aktywności zawodowej szybciej. Nie istnieje jedno właściwe rozwiązanie. Każda kobieta powinna rozważyć wszystkie za i przeciw i wspólnie z partnerem podjąć decyzję, która najlepiej będzie odpowiadała indywidualnej sytuacji.
Jakie są prawa i obowiązki kobiety po powrocie do pracy?
Powrót do pracy po wychowawczym wiąże się z długą nieobecnością kobiety w miejscu zatrudnienia. Po odbyciu urlopu obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić kobiecie to samo stanowisko lub, jeśli jest to niemożliwe, stanowisko równorzędne, za to samo wynagrodzenie. Natomiast obowiązkiem kobiety jest zaakceptować wskazane przez pracodawcę stanowisko, o ile jest ono równorzędne z poprzednio zajmowanym pod względem potrzebnych kwalifikacji oraz wypłaty.
Co więcej, młoda mama może wnioskować o skrócenie wymiaru czasu pracy. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim na niepełny etat jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród kobiet (zwłaszcza powrót do pracy na 7/8 etatu po macierzyńskim), gdyż oprócz możliwości przebywania z dzieckiem przez dłuższy czas, chroni ono przed zwolnieniem. Dotyczy to jednak jedynie zwolnienia z winy pracownika: obniżenie wymiaru czasu pracy po powrocie do pracy po macierzyńskim nie ochroni przed zwolnieniami grupowymi ani likwidacją stanowiska pracy.
Jak przygotować dziecko na to, że mama wraca do pracy?
Powrót do pracy po macierzyńskim może okazać się trudny nie tylko dla mamy, ale także (a może przede wszystkim!) dla dziecka. Przyzwyczajone do obecności rodzicielki z pewnością nie przyjmie z zachwytem jej nagłej nieobecności. Dlatego właśnie warto krok po kroku oswajać pociechę z nową sytuacją. Jeśli maluch ma skończone dwa latka, zrozumie więcej, niż kilkumiesięczny bobas. Warto spokojnie wytłumaczyć, że mama musi pilnie wyjść, ale że na pewno wróci.
Mniejsze dzieci można przyzwyczajać do nieobecności mamy stopniowo. Jeśli maluch spędzał większość czasu z nami, zacznijmy zostawiać go z dziadkami lub opiekunką tak, by przyzwyczajał się do obecności innych osób przez dłuższy czas. Czasami nowe zabawki dla dzieci lub ciekawa zabawa są w stanie zająć dziecko bardziej, niż byśmy przypuszczali. Nie oznacza to oczywiście, że należy kupować maluchowi nowy gadżet za każdym razem, kiedy wychodzimy do pracy, jednak faktem jest, że dziecko znudzone jest bardziej marudne i bardziej doskwiera mu brak ukochanej mamy.
Do powrotu do pracy po macierzyńskim nie powinny nas zniechęcać pierwsze niepowodzenia w pozostawianiu dziecka pod opieką bliskich. To normalne, że dziecko reaguje niepokojem i płaczem na zmiany. Jednak spokój, opanowanie i duża doza czułości mogą zdziałać cuda, a dziecko koniec końców przyzwyczai się do nowej sytuacji.
Co z dzieckiem, gdy mama wraca do pracy – opiekunka, babcia, żłobek
Powrót do pracy po macierzyńskim to także dylematy związane z opieką nad małym dzieckiem. Jeśli młoda mama może liczyć na pomoc rodziców lub teściów, warto wykorzystać tę opcję, jednak z pewnym zastrzeżeniem. Nie powinno się traktować dyspozycyjności dziadków jako pewnik – oni także mogą czuć się zmęczeni lub niedyspozycyjni – i mają do tego prawo! Dlatego powrót do pracy po macierzyńskim i powierzenie dziecka dziadkom należy uprzednio z nimi skonsultować i ustalić warunki, na jakich miałaby się odbywać ich pomoc.
Jeśli najbliżsi nie mogą zająć się maluchem, pozostają nam inne rozwiązania takie, jak np. żłobek lub niania. Żłobek jest tańszy i przyczynia się do szybszej socjalizacji dziecka (zwłaszcza jedynaków), z drugiej jednak strony żłobkowe dzieci częściej chorują, co wiąże się z koniecznością brania przez rodziców wolnego. Niania z kolei może dostosować się do naszych wymogów, zjawia się także bezpośrednio w naszym domu, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na dojazdy. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, które warto na spokojnie rozważyć i przedyskutować.
Powrót do pracy po wychowawczym a organizacja obowiązków domowych
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym wymaga także reorganizacji obowiązków domowych. Młoda mama będzie miała z pewnością mniej czasu, aby zajmować się domem, dlatego konieczne jest ustalenie z partnerem nowego podziału obowiązków rodzicielskich i domowych. W ich planowaniu pomoże tabelka, w której oboje rodziców mogą zapisywać te zadania, które są w stanie wykonywać. Rozwiązanie to da przejrzystość i pozwoli ustalić, czy żadne z nich nie jest zbytnio przeciążone obowiązkami.
Powrót do pracy po macierzyńskim dla każdej ze stron będzie wiązał się z podwyższonym poziomem stresu, dlatego warto być wyrozumiałym i nie oczekiwać od drugiej strony (ani od siebie!) perfekcji. Nie warto robić awantury z powodu niepozmywanych naczyń, czy przypalonych kotletów – spokój i dystans do problemów to najlepsze, co partnerzy mogą sobie ofiarować w tym trudnym czasie.
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wymaga solidnych przygotowań także jeśli chodzi o zakupy! Może się okazać, że nie zdążyłaś wrócić do figury sprzed ciąży lub styl, który preferowałaś do tej pory, już Ci nie odpowiada. W transformacji wyglądu pomoże Ci Limango! Zarejestruj się już dziś by mieć dostęp do setek produktów po niewiarygodnie niskich cenach! Ubrania damskie, szałowe buty, markowe kosmetyki i nie tylko! Limango – bo zasługujesz na więcej!
Napisz komentarz